Česká asociace zdravého opalování
váš zdroj zodpovědného opalování

ESA

Lidské tělo potřebuje soustavnou expozici UV záření Závěr vědců: Sluneční záření nám zřejmě dává víc než jen vitamin D

09.09.2013  |  Administrátor

Veldhoven, (SRF) – Přispívá k prevenci rakoviny prostřednictvím expozice slunečnímu záření více faktorů než jen vitamin D? Vědci provedli systematický přezkum epidemiologických studií a odhalili, že téměř všechny naznačují, že soustavná (nikoliv přerušovaná) expozice slunečnímu záření je spjata s menším rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku, prsu, prostaty a Non-Hodgkinova lymfomu. Naše tělo potřebuje sluneční světlo, a to po celý rok!

Soustavná expozice slunečnímu záření Hromadí se stále přesvědčivější důkazy, že soustavná (nikoliv přerušovaná) expozice slunečním záření zmenšuje riziko vzniku onemocnění. „Stručně řečeno, výsledky epidemiologických studií naznačují, že v důsledku (soustavné) expozice slunečnímu záření, ať už (částečně) zprostředkované vitaminem D, či nikoli, se zmenšuje riziko vzniku některých typů rakovin, zejména tlustého střeva, prsu a prostaty, ale také Non-Hodgkinova lymfomu. Existují také důkazy, že relativně rozsáhlá expozice lidí slunečnímu záření může přispět ke zlepšení následků karcinomu tlustého střeva, prsu a plic, melanomu a Hodgkinova lymfomu,“ uvádí se v závěru studie nizozemské Erasmovy univerzity. Vědci dodávají, že nejlepším řešením je zřejmě určitá mírná soustavná expozice UV záření.

Může nám pomoci návštěva solária?

Výzkumníci ve studii předkládají závěr, že „obzvláště v zemích s mírným klimatem by se mělo jednak předcházet přerušované expozici slunci (a spálení) s ohledem na prevenci rakoviny kůže a jednak by byla pravděpodobně vhodná (mírná) soustavná expozice.“

Je-li mírná soustavná expozice slunečnímu nebo UV záření skutečně příhodná pro prevenci různých typů rakoviny, je to ve většině evropských zemí problém. Po dobu 6–8 měsíců ročně je zde sluneční záření příliš slabé, a moderní životní styl navíc neumožňuje dostatečné vystavení slunečnímu září ani v létě. Požadovanou mírnou expozici slunečnímu záření by mohla zajistit moderní solária splňující předpisy EU, která EU hodnotí jako dostatečně bezpečná.

Méně spálení – menší alergie Dalším známým pozitivním efektem mírného soustavného vystavení UV záření je to, že se naše kůže přizpůsobí slunečnímu záření. Vybuduje si přirozenou ochranu: zesílí a zbarví se, a tak je menší pravděpodobnost, že se spálí nebo že budeme mít alergii na slunce (polymorfní světelná erupce, PLE). „Spálení kůže a alergie na slunce jsou dva důsledky přílišného vystavení nepřipravené kůže UV záření. Díky mírné soustavné expozici se aktivuje přirozený systém ochrany kůže proti nadměrnému slunečnímu záření,“ vysvětluje Ad Brand ze Sunlight Research Forum (SRF).

Zdroj:

Is prevention of cancer by sun exposure more than just the effect of vitamin D? A systematic review of epidemiological studies.Han van der Rhee a,, Jan Willem Coebergh b,c, Esther de Vries b a Department of Dermatology, Hagaziekenhuis, P.O. Box 40551, Leyweg 275, 2504 LN Den Haag, Zuid-Holland, The Netherlands b Department of Public Health, Erasmus MC, P.O. Box 1738, 3000 DR Rotterdam, The Netherlands

c Eindhoven Cancer Registry, Comprehensive Cancer Centre South, P.O. Box 231, 5600 AE Eindhoven, The Netherlands

European Journal of Cancer (2013) 49, 1422– 1436

 
 
© 2024 Česká asociace zdravého opalování,
All rights reserved

Design & SEO: Neofema s.r.o.
Redakční systém: KOMPLETWEB.cz