Česká asociace zdravého opalování
váš zdroj zodpovědného opalování

ESA

Nejčastější otázky

Jaký je rozdíl mezi sluníčkem a solarium?

ŽÁDNÝ! Neexistuje žádný rozdíl mezi UV zářením ze slunce a ze solaria!
SOLÁRIUM = SLUNÍČKO!

Jak se správně opalovat?

To nejdůležitější hned na začátek:

Pokud se jdete opalovat, je třeba si uvědomit zásadní rozdíl mezi opálením a spálením kůže! Vše je o způsobu jakým UV záření využíváte, to znamená, že o výsledku, zda se krásně opálíte nebo se bolestivě spálíte, rozhoduje množství UV záření, které na kůži bude působit.

OPÁLENÍ je přirozený proces, který kůži nepoškozuje, ale pomáhá ji chránit před spálením.

SPÁLENÍ může kůži poškodit a je třeba se mu vždy vyvarovat!

VŽDY SE VYVAUJTE SPÁLENÍ!!!  Opalujte se rozumně, pozvolně a pravidelně.

UV záření je přirozené

UV záření je přirozenou součástí života na Zemi. Je jedno zda se UV záření vystavujeme na sluníčku nebo v soláriu, protože se jedná o stejné UV záření. Neexistuje žádný rozdíl mezi UV zářením ze sluníčka a ze solária, UV záření v rozumném množství má pozitivní vliv na naše zdraví. Ale pozor při jeho využívání musíme být opatrní, protože jeho nadměrné množství může kůži poškodit.

Pamatujte: SOLÁRIUM = SLUNÍČKO. Neexistuje žádný rozdíl mezi UV zářením ze slunce a ze solária.

Jak vzniká opálení?

OPÁLENÍ JE PŘIROZENÝ PROCES! NEJEDNÁ SE O POŠKOZENÍ!

Při opalování působí na kůži UV záření. UVB stimuluje buňky melanocyty k tvorbě pigmentu, vytváří tělu vlastní „světelný mozol“, zesílení zrohovatělé pokožky. UVA záření pigment zbarvuje dohněda. Pouze společným působení UVA a UVB záření vzniká požadované opálení. Tento proces je zcela přirozený a kůže si tak vytváří přirozenou ochranu před nadměrným množstvím UV záření a spálením kůže. Navíc UVB záření stimuluje v těle tvorbu až 90% vitaminu D, který je nutný pro naše zdraví.

 

Pamatujte: Pro správné opálení je důležitá a přirozená kombinace UVA a UVB záření, tak jak je to na sluníčku a v soláriu.

Jak je solárium silné?

V ČR a EU platí přísná bezpečnostní norma, která omezuje možnost spálení v soláriu pomocí omezení erytémové účinnosti UV záření na 0,3mW/cm2, což je stejná intenzita jakou má letní slunce v poledne při hladině Středozemního moře. To znamená, že pokud se opalujete 10 minut v soláriu Vaše kůže je vystavena stejné dávce UV záření jako když se 10 minut opalujete v létě u Středozemního moře.

Pamatujte: 10 minut v soláriu =  10 minut u Středozemního moře. Dle Bunsen-Roscoe zákona stejná dávka způsobí stejný efekt.

Typ kůže

Před opalováním je třeba vždy znát svůj typ kůže, protože každý typ kůže má individuální citlivost na UV záření a na základě typu kůže a stupně opálení je třeba přizpůsobit dobu opalování. Při návštěvě v soláriu si nechat vytvořit individuální opalovací program, kde jsou uvedeny opalovací časy, počet a četnost návštěv.

 

TABULKA

TYPŮ KŮŽE

           

TYP KŮŽE

I

II

III

IV

V

VI

Název

Keltský typ (2%)

Evropský se světlou kůží (12%)

Evropský s tmavou kůží (78%)

Středozemní typ (8%)

Severoafrický typ

Jihoafrický typ

Popis

Kůže: velmi světlá

Pihy: časté

Vlasy: rezavé, blond

Oči: modré šedé

Kůže: světlá

Pihy: občas

Vlasy: blond až hnědé

Oči: modré, zelené, šedé, hnědé

Kůže: světlá až světle hnědá

Pihy: žádné

Vlasy: tmavě blond až hnědé

Oči: šedé, hnědé

Kůže: světle hnědá, olivová

Pihy: žádné

Vlasy: tmavě hnědé

Oči: tmavé

Kůže: tmavě hnědá

Pihy: žádné

Vlasy: tmavé

Oči: tmavé

Kůže: velmi tmavá

Pihy: žádné

Vlasy: černé

Oči: tmavé, černé

Spálení

Vždy

Téměř vždy

Občas až málo

Obtížně

Velmi vzácně

Velmi vzácně

Opálení

nikdy

Obtížně, lehce

Postupně, dobře

Rychle a hluboce

Velmi rychle a hluboce

Stále přítomné

 

Pamatujte: čím světlejší je Váš typ kůže, tím kratší čas se můžete nechráněni vystavovat UV záření.

Je opalování zdravé či škodlivé?

Vše závisí na míře s jakou tak činíme. Pravidelné, rozumné vystavování kůže UV záření má pozitivní účinky. Spálení kůže či dlouhodobé nadměrné opalování může kůži poškodit.

Dodržujte tato pravidla:

Vždy za každou cenu se vyvarovat spálení! NIKDY se nespálit a dlouhodobě se nadměrně neopalovat.

Opalovat se rozumně, pozvolně a pravidelně, tak aby nebyla překročena krátkosvodá ani dlouhodobá dávka UV záření.

Pamatujte: vše závisí na míře, s jakou se vystavujeme UV záření.

Co je správně?

Postupně pozvolně nechat kůži zvykat na UV záření, před dovolenou zvýšit přirozenou ochranu kůže v soláriu, na dovolené používat krém s ochranným faktorem nebo kůži chránit vhodným oděvem a přikrývkou hlavy. Vyvarovat se za každou cenu spálení kůže!!! A nadměrnému dlouhodobému opalování!

 Co je špatně?

Nejhorší je vystavit ještě neopálenou nechráněnou pokožku na dlouhou dobu na sluníčko. Pak může snadno dojít ke spálení kůže! Často se stává, že lidé se světlou kůží, kteří celý rok tráví v uzavřených prostorech bez přístupu UV záření, vyrazí v létě na dovolenou a svou neadaptovanou a nechráněnou kůži vystaví na dlouhou dobu silnému UV záření, tak aby vše za celý rok dohnali a co nejrychleji se opálili. Výsledkem je často silné spálení kůže, puchýře. Toto je nejrychlejší cesta jak svou kůži poškodit!

Rozhodující je dávka

Při opalování je důležité nepřekročit erytémovou dávku UV záření. Erytémová dávka je taková dávka UV záření, která způsobí spálení či začervenání kůže. Dle Bunsen-Roscoe zákona stejná dávka způsobí stejný účinek. Proto při vyšší intenzitě UV záření musíme zkrátit čas, po který se UV záření vystavujeme, abychom nepřekročili erytémovou dávku a nedošlo ke spálení kůže.

Pamatujte: Stejná dávka způsobí stejný efekt.

 

Jak se správně opalovat?

Solárium

Určete si přesně typ kůže, nechte si sestavit individuální opalovací program, opalujte se postupně, pozvolně a pravidelně. Používejte kvalitní kosmetiku před a po opalování v soláriu. Pravidlo EU zní: jste vítáni v solárních studiích pokud je Vám 18 let a více a máte typ kůže II a vyšší.

Letní dovolená u Středozemního moře

Před odjezdem adaptujte svou kůži na UV záření pozvolně venku na sluníčku nebo v soláriu. Na dovolené vystavujte nechráněnou kůži na sluníčku jen na několik minut, pak používejte SPF krém s dostatečným UV faktorem anebo noste ochranný oděv a pokrývku hlavy. 

 

Letní dovolená v ČR

Je důležité nechat kůži na sluníčko zvykat postupně a pozvolně. Nejprve kratší dobu a postupně můžete pobyt na slunci prodloužit. V létě v době nejvyšší sluneční aktivity, po překročení doby po kterou je kůže schopná se ochránit sama, používejte kvalitní SPF produkty s dostatečným ochranným faktorem, noste oděv a pokrývku hlavy nebo pobývejte ve stínu.

 

Exotická dovolená v zimě

Při pobyt v exotických oblastech je naše kůže vystavena velice intenzivnímu slunečnímu záření, na které není zvyklá. Proto se doporučuje adaptovat kůži před odjezdem v dostatečném předstihu v soláriu, kde si kůže postupně zvykne na UV  záření a vytvoří základní ochranu před nadměrným UV zářením. Při samotném pobytu v těchto krajích, používat ochranný krém s dostatečným faktorem nebo noste vhodný oděv a pokrývku.

 

Pobyt v zimě na horách

UV záření na horách ve vyšších nadmořských výškách je velice intenzivní a navíc se jeho síla znásobuje odrazem od sněhu, proto používejte SPF krém s dostatečným UV faktorem a noste sluneční brýle!

 

Považujeme rozumné opalování za součást zdravého životního stylu!

NIKDY SE NESPÁLIT! Vždy se za každou cenu vyvarovat spálení kůže a dlouhodobému nadměrnému opalování.

Opalovat se pravidelně, pozvolna na krátné opalovací časy.

Je nechráněný pobyt na slunci nezdravý?

Dr. Hollick: Ačkoliv jistá opatření musí být přijmuta, mírné množství nechráněného slunečního záření je naprosto nezbytné pro dobré zdraví. Nezávislý vědecký výzkum ukázal, že nezáleží na tom, zda žijete ve slunném nebo beze slunném klimatu, ale vystavujete-li se UV záření, které zvyšuje produkci vitaminu D skrze UVB záření, a tím snižujete riziko degenerativních onemocnění včetně rakoviny tlustého střeva, vaječníku, prsu a prostaty. Dále také snižuje riziko srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, sklerózy a depresí.

Je melanom přímo spojen s vystavováním se slunečnímu záření?

Dr. Hollick: Neexistuje žádný věrohodný vědecký důkaz, že mírné a pravidelné vystavování se slunečnímu záření způsobuje melanom. Melanom je spíš často vidět u lidí, kteří nedostávají tento druh UV záření než u lidí, kteří čas na slunci tráví. Melanom se také vyskytuje na částech těla, které slunečnímu záření nevystavujeme. To naznačuje, že genetika hraje mnohem důležitější roli v rozvoji melanomu než pravidelné, mírné sluneční záření.

Jsou solária pro opalování pouze?

Dr. Hollick: Pokud nemáte možnost trávit čas na slunci, nebo raději vyhledáváte vice soukromí a kontrolované prostředí, opalování v soláriu představuje alternativu přírodního slunečního záření, které stimuluje tvorbu vitaminu D. Je však důležité si uvědomit, že záření, kterému se vystavujete v soláriu, je stejné jako na slunci. To znamená, že musíte dbát stejné obezřetnosti, jako při vystavování se přírodnímu slunečnímu záření.

Norma 0,3 Wattů na metr čtvereční

Evropská unie, jmenovitě Generální ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitelů a jeho vědecký výbor pro spotřebitelské produkty (SCCP) působící pod ředitelstvím C – Veřejné zdravotnictví a posuzování rizik, vydala zprávu č. SCCP/0949/05 nazvanou: „Posouzení biologických vlivů ultrafialového záření na zdravotní stav osob se zaměřením na využívání solárií pro kosmetické účely“. Zjištění uvedená v této zprávě vedla k přepracování zprávy č. EN 60335-2-27, o bezpečnosti elektrických zařízení používaných v domácnostech a jim podobných, obzvláště pak zařízení způsobujících vystavení kůže ultrafialovému a infračervenému záření. Při poslední aktualizaci byl tento materiál upraven tak, aby vyhovoval požadavkům nově schválené evropské směrnice, jež se někdy označuje též jako „norma 0,3 W/m2“.

Co je to norma 0.3W/m2?

V souladu s předpisy EU všechna nová solária využívají trubice, jejichž intenzita vyzařování nepřesahuje 0,3 Wer/m².Takto je při opalování možné dosáhnout nejlepších možných výsledků při dodržení intenzity vyzařování, která je v souladu s normami EU. Požadované účinnosti lze dosáhnout vhodnou kombinací UVA a UVB záření. Výměně lamp je třeba věnovat maximální pozornost. Výkon nově instalované lampy musí být vždy zcela stejný jako výkon lampy nahrazované!

Jednotkou ozáření (zkratka E) je watt na metr čtvereční (W/m²) či miliwatt na centimetr čtvereční (mW/cm²). Watt (zkratka W) je jednotkou výkonu a vyjadřuje množství práce vykonané za jednu sekundu (např. UV zářením vydávaným přístrojem na opalování obličeje nebo žárovkou – šedesátiwattová žárovka tak za vteřinu vykoná práci odpovídající 60 W). Miliwatt (značka: mW) je jedna tisícina wattu. Metr čtvereční (m²) a centimetr čtvereční (cm²) jsou, jak jistě víte, jednotky plochy (která je ozařována).

Zjednodušeně můžeme o normě 0,3 W/m2 přemýšlet jako o 0,3 procentech rizika spálení kůže. Toto riziko a s ním spojená poškození kůže jsou tedy velmi nízká. Je však nutné za každých okolností následovat pokynů vyškoleného personálu a v případě jakékoli reakce vyhledat svého ošetřujícího lékaře.

Jméno *
E-mail *
Dotaz *
* Označené položky jsou povinné
 
© 2024 Česká asociace zdravého opalování,
All rights reserved

Design & SEO: Neofema s.r.o.
Redakční systém: KOMPLETWEB.cz