Česká asociace zdravého opalování
váš zdroj zodpovědného opalování

ESA

Cancer Research UK dramaticky mění doporučení: “Nevyhýbejte se slunci, ale užívejte si ho zodpovědně“

15.06.2012  |  Česká asociace zdravého opalování

Londýn: Po letech varování, aby se lidé „kryli“, když jdou ven na slunce, se vedení Britské organizace proti rakovině připravuje dramaticky změnit svá doporučení. Sunlight Research Forum vysvětluje proč.

Vystavování se slunečnímu záření
Cancer Research UK plánuje oznámit, že bychom se neměli zakrývat a neměli rovnou používat ochranné krémy, když jdeme poprvé ven na slunce. Ale spíše vystavit kůži na několik minut slunečnímu záření tak, aby si naše tělo mohlo vytvořit nějaký vitamin D. Je známo, že tento sluneční vitamin pomáhá v prevenci proti chronickým onemocnění, jako je rakovina, diabetes a roztroušená skleróza, stejně jako v prevenci klasických kostních onemocnění. "Tato fakta - v kombinaci s velkým nedostatkem vitaminu D, který je právě nyní běžný v západních zemích - jsou příčinou této radikální změny zdravotního doporučení", říká Ad Brand z nezávislého Sunlight Research Forum.

Zabránit spálení
Místo vyhýbání se slunci a dřívějším radám okamžitého použití protislunečních ochranných filtrů při pobytu venku se nyní každému doporučuje po krátkou dobu vystavit nechráněnou kůži slunečnímu záření. Zpočátku jen na několik minut, které odpovídají typu pokožky jedince, tak, aby byla kůže stimulována UV paprsky k výrobě vitamínu D, ale nedošlo ke spálení kůže. Brand cituje Gillieho: "Zůstaňte na slunci jen dvě až tři minuty na obou stranách těla. Tuto dobu můžete pomalu prodlužovat na nejvýše třicet minut na každé straně. Vyvarujte se spálení kůže, to zůstává i nadále naléhavou radou!"

Nedostatek slunečního záření
Nové sdělení z Cancer Research UK je v souladu s doporučeními neustále rostoucí
skupiny mezinárodních vědců, kteří zkoumají prospěšnost vitamínu D. „Jeden z nejurputnějších kritiků, Oliver Gillie z Health Research Forum, potvrzuje, že po dlouhé době Cancer Research UK zřejmě uznává, že jeho varování vyhýbat se slunci byla chyba“, tvrdí Brand. Nově revidovaná zpráva od Gillieho potvrzuje: "Pro každého, kdo žije ve Velké Británii, je velmi těžké získávat dostatečné množství vitaminu D ze slunce tak, aby mu dostatečná hladina vydržela po celou zimu". Vědec dodává, že k tomu by bylo třeba se dostatečně vystavovat slunečnímu záření minimálně 40 minut šest dní v týdnu, ale při počtu bezeslunných dní v průběhu léta toto není možné.

Hlavní vliv na veřejné zdraví
"Gillie zdůrazňuje, že vystavování se UV-záření musí být vždy prováděno odpovědným způsobem, bez spálení (poškození kůže). Pro tvorbu vitaminu D je potřeba méně UV záření než pro spálení kůže. Riziko rakoviny kůže je spojováno především se spálením sluncem“, informuje Brand. SRF cituje Gillieho, který vyhodnocoval výsledky mezinárodních studií: "Řešení problémů s nedostatkem vitaminu D ve Velké Británii v 21. století slibuje úspěchy srovnatelné s ohromnými pokroky v oblasti veřejného zdraví, které byly dosaženy v devatenáctém století zajištěním čisté nezávadné vody a ve dvacátém století zajištěním lepšího bydlení, čistého ovzduší a omezování kouření“.

The Sunlight Research Forum (SRF) je nezisková organizace se sídlem v Nizozemí. Jejím cílem je zpřístupňovat široké veřejnosti nové vědecké a lékařské poznatky o účincích mírného UV záření na lidský organismus.

 
 
© 2022 Česká asociace zdravého opalování,
All rights reserved

Design & SEO: Neofema s.r.o.
Redakční systém: KOMPLETWEB.cz