Jak v zimních měsících čerpáte Vitamin D?
ze solária nebo collaria ze stravy v zimě cestuji za sluníčkem k moři z potravinových doplňkůUltrafialové záření je pro náš život nezbytné a velmi prospěšné, ale při nesprávném a neopatrném využívání může snadno způsobit značné škody. Proto je důležité dodržovat několik základních pravidel.
1To mimo jiné znamená, že byste neměli chodit ráno do solária a odpoledne na pláž. Maximální dávka UV záření dle doporučení EU činí 25 KJ/m2 za rok pro typ pleti 250 J/m2 (vážená erytemická dávka CIE) = 100 MED ročně.
2Doba, po niž se kůže dokáže sama ochránit tak, že člověk může pobývat na intenzivním slunci bez jakékoliv ochrany, aniž by u něj došlo k poškození kůže, je pro každý typ pleti jiná. Například pleť typu 2 (obvykle se spálí, někdy opálí) se při vystavení intenzivnímu slunečnímu záření dokáže sama ochránit po dobu 10 – 20 minut.
3Tento bod je předmětem diskuzí. Krátkodobý pobyt na přímém slunci kolem poledního je doporučován jakožto prostředek podporující tvorbu vitaminu D (viz příloha A2, „Seznam vědeckých citací ...“).
4Veškeré pokyny ohledně správného použití naleznete v kapitole 4, „Zodpovědné opalování“.
Je opalování zdravé či nikoliv? Vše záleží na míře, s jakou tak činíme. Mírné opalování je zdravé a prospěšné, protože vytváří pro dobré zdraví nezbytný Vitamin D. Naopak spálení kůže a nadměrné opalování může kůži poškodit. Proto je vždy důležité se za každou cenu vyvarovat spálení kůže. A naopak, opalovat se mírně - tak, aby tělo získalo dostatečné množství Vitaminu D pro naše zdraví a Vy nádherné jemné opálení.
Video: Dermatolog radí, jak se nejlépe připravit na letní dovolenou a pobyty u moře nebo na přímém slunci na horách